24 Aralık 2014 Çarşamba

Çamur Atmayalım

        

        Facebookta paylaşılan, kim tarafından söylendiği bilinmeyen “Bir işi bilen yapar,  az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir; yapamayan çamur atar.”sözünü beğendim. Gerçekçi olursak bu söz sanki günümüz insanları için söylenmiş bir söz.  İdeal olarak düşünürsek bu sözü değişik biçimde yorumlayabiliriz:
        Az bilenlerin akıl vermesi kınanmaktadır. Demekki akıl verebilmak için ele alınan konunun aslını astarını bilmek gerekir.  Dikkat edilirse değil astarını bilmek, aslını da çok iyi bilmeyenler birer akıl hocası kesilmektedir. Kaldı ki toplumumuzda akıl hocalığı da tasvip edilmemektedir. Çünkü herkes kendi aklını beğenmektedir.
        Bilmeyenin eleştiri yapması  kınanmaktadır. Demek ki bir konuda eleştiri yapabilmek için konuyu enine boyuna bilmek gerekir.  Bazen bilmek de yetmez ince eleyip sık dokumak gerekir. Elemek kelimesini özellikle kullandım; çünkü eleştiri de elemek söz konusudur. Doğruyu yanlıştan, güzeli çirkinden, inceyi kabadan... ayırmak gerekir.  Günümüzde eleştiri denince yalnız olumsuzlukları belirtmek anlaşılmaktadır. Oysa olumluları ve olumsuzlukları ayrı ayrı ortaya koymak gerekir. Ayırıcı eleği olmayanlar eleştiri yapamaz; kırıcı, yıkıcı olmaktan öteye gidemezler.
        Bir işi yapamayanların, iş yapanlara çamur atması kınanmaktadır.  Demek ki çamur atmamak gerekir. Gerekir; ama “çamur at izi kalsın.”sözünü prensip kabul eden utanmazlar her yanda kol gezmektedir.
        Yukarıda belirtilenler tüm meslekler için, tüm konular için geçerlidir.  Tabii yazarlar için de, kendilerini yazar olarak gördüğümüz blogerler için de geçerlidir. O halde blogerler az bildikleri konularda akıl vermemelidir.  Blogerler, mümkünse hiç bir konuda akıl vermeye kalkışmamalıdır.  Yaşlı bir emekli öğretmen olarak, dolaylı biçimde de olsa akıl vermeye kalkıştığımız oluyordu. Demek ki yanlış yapıyor muşuz. 
        “Çamur atma” lügatımızda olmamalı. “Çamur atma”yı alışkanlık haline getiren, başta bazı siyasetçiler olmak üzere herkesi  uyarmalıyız, kınamalıyız. Öyle ya hukuk devletinde yaşamıyor muyuz, çamur atacağına mahkemeye başvurmak gerekir. (Acaba hukukun işlemediği zamanlarda mı çamur atmalar çoğalıyor.)
       Bildiğimiz işi yapmalıyız. Ya da yapmakta olduğumuz işi  iyi yapabilmek için çok çabalamalıyız.
        Ele aldığımız işi,  en iyi, en güzel,  en yararlı biçimde yapmak umuduyla.
        Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli   


4 yorum:

 1. İşi bilip, yapanlardan olmak çok önemli. Ama ne yazık ki rahat bırakılmıyorlar. Bu yüzden çok kişi küstürülmüştür. İyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Düşüncenize katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil
 2. evt deyim gerçekten iyi bir deyimmiş..verdiğiniz bilgilerde çok mantıklı..elinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil