8 Aralık 2014 Pazartesi

Beyin Işığı Üretebilmek

        Evimizin, iş yerimizin aydınlanması ve ısınması için elektrik üretebiliyoruz. Güneş enerjisinden, rüzgârdan,  derelerden  ve  başka kaynaklardan   elektrik üretilebilir. Bu konuda  yasa da var. Hatta devlet desteği de düşünülüyormuş... Gazetelerden bu konuda birçok haber yazısı okuduk.
        Konumuz bu tür haberler değil. Bunlardan hareketle bir benzetme yapmak istiyorum:
        Acaba beynimizi aydınlatmak için de kendi enerjimizi , ışığımızı kendimiz üretebilir miyiz? Sorduğum soruya bak. Aslında aydınlanma kendi  ışığın üretebilmektir. Kendi ışığını üretemeyene aydın denmez.
        Aydınlanma kaynaklarımız anne baba, aile bireyleri, çevre, öğretmen, okul, medya; kurum ve kuruluşlar...vb’dır.  
            Kaynaklarımız güvenilir ve geçerli bilgiler sunabilirlerse sorun yok. Ama bu kaynaklardan olumsuz bilgiler alınırsa ne olacağını düşünmek bile istemeyiz. Böyle durumla karşılaşmaktansa tüm kaynaklar kurumasını bile tercih edebiliriz.
        Sanmayın ki karamsarım; hayır karamsar değil gerçekçiyim. Mevcut durumu ortaya koyalım:
        Devlet yetkilileri bizi yeterince aydınlatabiliyor mu? Maalesef hayır. Birçok bilgiyi kamu oyundan saklıyorlar. Kamu oyunu yalanlarla yönlendiriyorlar. Yönlendirmek ne kelime toplumu hipnotize ediyorlar. Bu durumlar ortaya çıkınca da bir şeyler uyduruveriyorlar.
        Üniversitelerimiz bizi yeterince aydınlatıyor mu? Maalesef hayır. Öğretim üyeleri baskı altında. Bazen de bizzat baskı görmemelerine rağmen önceki olumsuz uygulamaları hatırlayarak kendilerini sınırlıyorlar.
        Medyamız yeterince aydınlatıcı mı? İçinizden “Güldürmeyin adamı?” diyorsunuzdur ihtimal. Medya istisnalar dışında propaganda aracı gibi. Kafa ütüleyen, beyin yıkayan medyaya ne demeli bilemiyorum.
       Okullarımızın durumu da içler acısı. Bu okullardan aydın öğrenci yetişir mi?
        Annelerin ve babaların da genel ortamdan olumsuz olarak etkilenmemeleri düşünülemez.
        Kısaca aydınlanma kaynaklarımız yok sayılır. Bu durumda  kendi kendimizi aydınlatmaktan başka yol var mı?
Kendi kendimizi aydınlatmak evimizin, işyerimizin elektriğini üretmek gibi kolay değil.
        Kendi aydınlanmamızı nasıl sağlayabiliriz? Bunu bir bilebilsem. Bu yaşıma kadar bu konuda düşündüm durdum; ama hiç bir şey bulamadım. Yalnız şu kadarını söyleyebiliriz:
        Aydınlanmak için, her şeyden önce kendi aklımızı kullanmak zorundayız.

        Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli4 yorum:

 1. elinize sağlık güzel bir noktaya değinmişsiniz..Analttıklarınızda haklısınız.. Aydınlanmak,insanın kendi iradesinde olan bir şey.. NOT: Sizi diğer blogumuzada bekliyorum..Saygılarımla..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Hayırlı günler dileğiyle...

   Sil
 2. Önce kişiyi aydınlığa, aydınlanmaya ihtiyaç duyar hale getirmek, sonra da hayatının her döneminde aydınlığı aramasını sağlamak iyi olur diye düşünüyorum. Bazen bilinçli bir anne-baba, bazen iyi bir öğretmen bunu gerçekleştirebiliyor.
  Doğru düşünmeyi öğrendikten sonra iyiyi kötüyü ayırt etmeyi, seçici olmayı, yerinde davranmayı da öğreniyor.Böylece beyninde, içinde aydınlanmayı sağladığı gibi çevresine ışık da saçabiliyor.
  Sağlıklı günler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Yorumunuza katılıyorum.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil